B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Additional-pdf2
Functions: Signal Conversion
Maximum Resolution: 1920 x 1080
Platform Supported: PC,Mac
USB: Yes
HDMI: Yes
VGA: Yes
Form Factor: External
Height: 1.14" (29 mm)
Width: 3.50" (89 mm)
Depth: 2.68" (68 mm)
Weight (Approximate): 3.60 oz (102 g)
- Converts video signals from one type to another
- Allows signal conversion from one form to another
- Plug and Play your signal converter with the PC and go
- No hassle of internal installation, install externally
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | IC INTRACOM |
| Manufacturer Part Number | 152426 |
| Manufacturer Website Address | http://www.icintracom.com |
| Brand Name | Manhattan |
| Product Model | 152426 |
| Product Name | VGA And USB To HDMI Converter |
| Product Type | Signal Converter |
| Technical Information | |
| Functions | Signal Conversion |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | External |
| Height | 1.14" (29 mm) |
| Width | 3.50" (89 mm) |
| Depth | 2.68" (68 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.60 oz (102 g) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]
Manhattan VGA and USB-A to HDMI Converter, Analog VGA Video and USB Audio to Digital HDMI Signal, 1920x1080, 1080p@60Hz, 24-bit 1.65 / (152426)
$31.99
Out of stock