Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Matrox Intel Arc 4 GB GDDR6 Low-profile Graphics Card PCI Express 4.0 Mini DisplayPort Outputs Graphic X LUMA-A310FP
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- LUMA A310FP Graphic Card
- Low Profile bracket
API Supported: DirectX 12 Ultimate,OpenGL 4.6,OpenCL 3.0,Vulkan 1.3,oneAPI,Open VINO
Number of Monitors Supported: 4
Maximum Digital Display Resolution: 7680 x 4320
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Line: Arc
Chipset Model: A310
Standard Memory: 4 GB
Memory Technology: GDDR6
Host Interface: PCI Express 4.0 x16
Mini DisplayPort: Yes
Number of Mini DisplayPort Outputs: 4
Power Supply Wattage: 50 W
Slot Space Required: Single
Form Factor: Plug-in Card
Card Height: Low-profile
Cooler Type: Active Cooler
Height: 2.70" (68.60 mm)
Length: 6.60" (167.60 mm)
Package Contents:
Platform Supported: PC
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: 3 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Matrox |
| Manufacturer Part Number | LUMAA310FP |
| Manufacturer Website Address | http://www.matrox.com/en/video |
| Brand Name | Matrox |
| Product Line | LUMA Pro |
| Product Name | LUMA A310FP Graphic Card |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported | DirectX 12 Ultimate,OpenGL 4.6,OpenCL 3.0,Vulkan 1.3,oneAPI,Open VINO |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Line | Arc |
| Chipset Model | A310 |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 4.0 x16 |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Number of Mini DisplayPort Outputs | 4 |
| Power Description | |
| Power Supply Wattage | 50 W |
| Physical Characteristics | |
| Slot Space Required | Single |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Card Height | Low-profile |
| Cooler Type | Active Cooler |
| Height | 2.70" (68.60 mm) |
| Length | 6.60" (167.60 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]