Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Microsoft Teams Certified VoIP Phone Business Grade Handset NCNR MP56 E2 TEAMS MP56 E2 TEAMS MP56 E2 TEAMS
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Handset Connectivity Technology: Corded
Wireless Technology: Bluetooth,Wi-Fi
Speakerphone: Yes
Screen Size: 7" (177.80 mm)
Network (RJ-45): Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 2
USB: Yes
Color Family: Gray
Product Color: Classic Gray
Form Factor: Wall Mountable,Desktop
Height: 6.87" (174.40 mm)
Width: 9.86" (250.40 mm)
Depth: 6.64" (168.70 mm)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Yealink Network Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | MP56-E2-TEAMS |
| Manufacturer Website Address | http://www.yealink.com |
| Brand Name | Yealink |
| Product Name | Microsoft Phone MP56 E2 - Teams Edition |
| Packaged Quantity | 5 |
| Product Type | IP Phone |
| Technical Information | |
| Handset Connectivity Technology | Corded |
| Wireless Technology | Bluetooth,Wi-Fi |
| Speakerphone | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 7" (177.80 mm) |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| USB | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Classic Gray |
| Form Factor | Wall Mountable,Desktop |
| Height | 6.87" (174.40 mm) |
| Width | 9.86" (250.40 mm) |
| Depth | 6.64" (168.70 mm) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]