Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic 24 RU WRK Series 24-1/4 Inch Wide Rack, 27 Inches Deep without Rear Door - For Rack, Equipment - 24U Rack Height x 19" (WRK-24-27LRD)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Rack Type: Enclosed Cabinet
Application/Usage: Rack,Equipment
Features: Cable Management,Adjustable Front Rail,Adjustable Rear Rail
Rack Post Quantity: 4
Form Factor: Rack-mountable
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Steel
Maximum Weight Capacity: 2500 lb (1133980.93 g)
Height: 48.10" (1221.74 mm)
Width: 24.30" (617.22 mm)
Depth: 27.63" (701.80 mm)
Rack Height: 24U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 65.40" (1661.16 mm)
Country of Origin: United States
TAA Compliant: Yes
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black color for an elegant and fashionable look
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
- Rack-mountable rack cabinet allows maximum space utilization with easy and convenient access to the equipment
- Rack application, usage offers maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliability
- Cable management feature gives you easier access to internal rack components reduces maintenance time and improves safety
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | WRK-24-27LRD |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | WRK |
| Product Name | 24 RU WRK Series 24-1/4 Inch Wide Rack, 27 Inches Deep without Rear Door |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
| Application/Usage | Rack,Equipment |
| Features | Cable Management,Adjustable Front Rail,Adjustable Rear Rail |
| Rack Post Quantity | 4 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 2500 lb (1133980.93 g) |
| Height | 48.10" (1221.74 mm) |
| Width | 24.30" (617.22 mm) |
| Depth | 27.63" (701.80 mm) |
| Rack Height | 24U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 65.40" (1661.16 mm) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]