Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic 64 Inch LCD Monitoring Desk Rectangle Top 63.9 Table Width X 32.2 Depth DC Mm LD-6430DC
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Table Top Width: 63.9" (1623.31 mm)
Table Top Depth: 32.2" (818.90 mm)
Table Top Shape: Rectangle
Base Included: Yes
Features: Cable Management,Keyboard Tray
Color Family: Brown
Color/Finish: Dark Cherry
Height: 30" (762.76 mm)
Weight (Approximate): 45 lb (20411.66 g)
Assembly Required: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD Gold
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 7 Year
- Designed to maximize workspace efficiency, offering ample room for a computer setup and accessories
- The classic rectangular shape adapts seamlessly to various room layouts, allowing for flexible arrangement of furniture
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | LD6430DC |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | LD |
| Product Model | LD-6430DC |
| Product Name | 64" LCD Monitoring Desk, DC |
| Product Type | Computer Desk |
| Product Information | |
| Table Top Width | 63.9" (1623.31 mm) |
| Table Top Depth | 32.2" (818.90 mm) |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Features | Cable Management,Keyboard Tray |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Brown |
| Color/Finish | Dark Cherry |
| Height | 30" (762.76 mm) |
| Weight (Approximate) | 45 lb (20411.66 g) |
| Miscellaneous | |
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 7 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Middle Atlantic Keyboard Tray - 15" (381 mm) Width |
| SKU | DPT15 |
| Sale Price | $148.95 |
[/custom-options]