Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic BGR Rack Cabinet - 25U Rack Height29.38" (746.13 mm) Rack Depth - Floor Standing - Black - 12000 lb (5443108.44 g) (BGR-25SA-32LRD)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Features: Adjustable Mounting Rails,Cable Management
Form Factor: Floor Standing
Product Color: Black
Static/Stationary Weight Capacity: 12000 lb (5443108.44 g)
Height: 47.88" (1216.02 mm)
Depth: 32" (812.80 mm)
Rack Height: 25U
Rack Depth: 29.38" (746.13 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black color for an elegant and fashionable look
- Floor Standing form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- Adjustable Mounting Rails feature for maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | BGR-25SA-32LRD |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | BGR |
| Product Name | BGR Rack Cabinet |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Features | Adjustable Mounting Rails,Cable Management |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Product Color | Black |
| Static/Stationary Weight Capacity | 12000 lb (5443108.44 g) |
| Height | 47.88" (1216.02 mm) |
| Depth | 32" (812.80 mm) |
| Rack Height | 25U |
| Rack Depth | 29.38" (746.13 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]