Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic BGR-SA Series Enclosure - 45U Rack Height x 19" (482.60 mm) Rack Width x 24.40" (619.76 mm) Rack Depth - Floor - Black (BGR-45SA-27)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Features: Cable Management,Adjustable Mounting Rails
Form Factor: Floor Standing
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Steel
Static/Stationary Weight Capacity: 12000 lb (5443108.44 g)
Height: 82.88" (2105.03 mm)
Width: 23" (584.20 mm)
Depth: 27" (685.80 mm)
Rack Height: 45U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 24.40" (619.76 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Cabinet allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black color to better suit your theme and style
- Built with steel for added firmness and maximum reliability
- Floor Standing form factor for your convenience and simplicity of usage
- Rack Cabinet provides effective cable management to help maintain basic functionality and protects the devices from clogged airflow due to disordered and jumbled cables
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | BGR-45SA-27 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | BGR-SA |
| Product Name | BGR-SA Series Enclosure |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Features | Cable Management,Adjustable Mounting Rails |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Static/Stationary Weight Capacity | 12000 lb (5443108.44 g) |
| Height | 82.88" (2105.03 mm) |
| Width | 23" (584.20 mm) |
| Depth | 27" (685.80 mm) |
| Rack Height | 45U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 24.40" (619.76 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Middle Atlantic BGR Series 276 CFM Fan Top for BGR Series Racks - 4 Fan - 2064.6 gal/min (7815449.66 mL/min) - Black |
| SKU | BGR-276FT |
| Sale Price | $630.95 |
| Product | Middle Atlantic BGR Series 552 CFM Fan Top for BGR Series Racks - 8 Fan - 4129.2 gal/min (15630899.32 mL/min) - Black |
| SKU | BGR-552FT |
| Sale Price | $666.95 |
| Product | Middle Atlantic Rack Trim Kit - 45U Rack Height - Rack-mountable - Steel |
| SKU | BGR-TRIM45 |
| Sale Price | $212.95 |
| Product | Middle Atlantic Vented Top - 9U Rack Height - 15.75" (400.05 mm) Height |
| SKU | BGR-LVT9 |
| Sale Price | $89.95 |
[/custom-options]