Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic Custom Shelf, 6 RU, 20.5"D, Anodized - For LCD - 6U Rack Height x 19" (482.60 mm) Rack Width - Rack-mountable - Black (RSH4A6XX)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Application/Usage: LCD
Form Factor: Rack-mountable
Product Color: Black
Product Material: Steel
Height: 10.50" (266.70 mm)
Width: 19" (482.60 mm)
Depth: 20.56" (522.22 mm)
Rack Height: 6U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Assembly Required: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Rack Shelf offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in black color to better suit your theme and style
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of #atr#1100#
- Rack-mountable rack shelf allows maximum space utilization with easy and convenient access to the equipment
- LCD application, usage offers maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | RSH4A6XX |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | RSH |
| Product Model | RSH4A6XX |
| Product Name | Custom Shelf, 6 RU, 20.5"D, Anodized |
| Product Type | Rack Shelf |
| Technical Information | |
| Application/Usage | LCD |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 10.50" (266.70 mm) |
| Width | 19" (482.60 mm) |
| Depth | 20.56" (522.22 mm) |
| Rack Height | 6U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Miscellaneous | |
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]