Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic DWR Pivoting Wall Mounted Cabinet Depth Black Mountable Height Rack DWR-24-26
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Rack Type: Enclosed Cabinet
Application/Usage: PDU
Ventilation: Yes
Features: Lockable,Cable Management,Robust,Key Lock,Front Door
Form Factor: Wall Mountable
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Plexiglas,Steel
Maximum Weight Capacity: 300 lb (136077.71 g)
Height: 49" (1244.60 mm)
Width: 23" (584.20 mm)
Depth: 26" (660.40 mm)
Rack Height: 24U
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Cabinet allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black color to better suit your theme and style
- Built with plexiglas to offer great resistance to damage and deterioration
- Wall Mountable form factor for your convenience and simplicity of usage
- PDU application, usage offers maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliability
- Lockable feature for maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement efficiency, and convenience
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | DWR2426 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | DWR |
| Product Model | DWR-24-26 |
| Product Name | DWR DWR-24-26 Rack Cabinet |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
| Application/Usage | PDU |
| Ventilation | Yes |
| Features | Lockable,Cable Management,Robust,Key Lock,Front Door |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plexiglas,Steel |
| Maximum Weight Capacity | 300 lb (136077.71 g) |
| Height | 49" (1244.60 mm) |
| Width | 23" (584.20 mm) |
| Depth | 26" (660.40 mm) |
| Rack Height | 24U |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]