Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic ERK-series Stand-Alone Enclosure Rack Cabinet Width Black Steel Height Mm X ERK-3525KD
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Product Color: Black
Product Material: Steel
Maximum Weight Capacity: 453.59 kg
Height: 65.30" (1658.62 mm)
Width: 22" (558.80 mm)
Depth: 25" (635 mm)
Rack Height: 35U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Cabinet allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black color for a sophisticated and dazzling loo
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | ERK3525KD |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | ERK |
| Product Model | ERK-3525KD |
| Product Name | ERK-series Stand-Alone Enclosure Rack Cabinet |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 453.59 kg |
| Height | 65.30" (1658.62 mm) |
| Width | 22" (558.80 mm) |
| Depth | 25" (635 mm) |
| Rack Height | 35U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]