Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic Forum Series Angle Table for 5 - 7 People - 90in Length - Asian Night Table Top with Dark Table Base - Asian Night Top (FM-TAN-0905430-A3B)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Table Top Length: 90" (2286 mm)
Table Top Width: 90" (2286 mm)
Maximum Load Capacity: 399.92 lb (181.40 kg)
Seating Capacity: 7
Base Included: Yes
Application/Usage: Meeting
Base Color/Finish: Black,Charcoal Gray,Powder Coated,Satin Black
Top Color/Finish: Asian Night
Top Material: High Pressure Laminate (HPL)
Features: Durable,Cable Management
Product Material: Polyethylene Terephthalate (PET),MDF,Steel
Height: 30" (762 mm)
Weight (Approximate): 190 lb (86182.55 g)
Country of Origin: United States
TAA Compliant: Yes
- These tables provide a versatile platform that encourages creative expression and artistic activities
- Count on a load capacity of 399.92 lb (181.40 kg) to provide the strength and stability you need, ensuring everything stays in place
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | FM-TAN-0905430-A3B |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Line | Forum |
| Product Name | Forum Utility Table |
| Product Type | Activity Table |
| Product Information | |
| Table Top Length | 90" (2286 mm) |
| Table Top Width | 90" (2286 mm) |
| Maximum Load Capacity | 399.92 lb (181.40 kg) |
| Seating Capacity | 7 |
| Base Included | Yes |
| Application/Usage | Meeting |
| Base Color/Finish | Black,Charcoal Gray,Powder Coated,Satin Black |
| Top Color/Finish | Asian Night |
| Top Material | High Pressure Laminate (HPL) |
| Features | Durable,Cable Management |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polyethylene Terephthalate (PET),MDF,Steel |
| Height | 30" (762 mm) |
| Weight (Approximate) | 190 lb (86182.55 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf2
User-Manual
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]