Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic Forum Series Angle Table for 5 - 7 People - 90in Length - Designer White Table Top with Dark Table Base - Designer Top (FM-TAN-0905430-D8B)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Table Top Length: 90" (2286 mm)
Table Top Width: 90" (2286 mm)
Maximum Load Capacity: 399.92 lb (181.40 kg)
Seating Capacity: 7
Base Included: Yes
Application/Usage: Meeting
Base Color/Finish: Black,Charcoal Gray,Powder Coated,Satin Black
Frame Color/Finish: Black
Top Color/Finish: Designer White
Top Material: High Pressure Laminate (HPL)
Features: Durable,Cable Management
Product Material: Polyethylene Terephthalate (PET),Medium Density Fiberboard (MDF),Steel
Height: 30" (762 mm)
Weight (Approximate): 190.04 lb (86200 g)
Country of Origin: United States
TAA Compliant: Yes
- Blends the classic look of a table with the modern utility of a desk
- Count on a load capacity of 399.92 lb (181.40 kg) to provide the strength and stability you need, ensuring everything stays in place
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | FM-TAN-0905430-D8B |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Line | Forum |
| Product Name | Forum Table Desk |
| Product Type | Table Desk |
| Product Information | |
| Table Top Length | 90" (2286 mm) |
| Table Top Width | 90" (2286 mm) |
| Maximum Load Capacity | 399.92 lb (181.40 kg) |
| Seating Capacity | 7 |
| Base Included | Yes |
| Application/Usage | Meeting |
| Base Color/Finish | Black,Charcoal Gray,Powder Coated,Satin Black |
| Frame Color/Finish | Black |
| Top Color/Finish | Designer White |
| Top Material | High Pressure Laminate (HPL) |
| Features | Durable,Cable Management |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polyethylene Terephthalate (PET),Medium Density Fiberboard (MDF),Steel |
| Height | 30" (762 mm) |
| Weight (Approximate) | 190.04 lb (86200 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf2
User-Manual
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]