Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic Forum Table Desk - Designer White Rectangle Top - Powder Coated, White Base - 87.3" (2218.44 mm) Table Top Width x mm) (TBL-ARC-3P-SH-WW)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Table Top Width: 87.3" (2218.44 mm)
Table Top Depth: 33.4" (848.36 mm)
Table Top Shape: Rectangle
Base Included: Yes
Application/Usage: Meeting
Base Color/Finish: Powder Coated,White
Top Color/Finish: Designer White
Frame Material: Steel
Top Material: Laminate
Features: Durable,Cable Management,Compact
Height: 30" (762 mm)
Weight (Approximate): 125 lb (56699.05 g)
- Provides the open accessibility of a table with the added functionality of a desk
- The rectangular shape is a design classic that never goes out of style
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | TBL-ARC-3P-SH-WW |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Line | Forum |
| Product Name | Forum Table Desk |
| Product Type | Table Desk |
| Product Information | |
| Table Top Width | 87.3" (2218.44 mm) |
| Table Top Depth | 33.4" (848.36 mm) |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Application/Usage | Meeting |
| Base Color/Finish | Powder Coated,White |
| Top Color/Finish | Designer White |
| Frame Material | Steel |
| Top Material | Laminate |
| Features | Durable,Cable Management,Compact |
| Physical Characteristics | |
| Height | 30" (762 mm) |
| Weight (Approximate) | 125 lb (56699.05 g) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]