B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Form Factor: Rack-mountable
Color Family: Other
Product Color: Black Powder Coat
Product Material: Steel
Height: 2" (50.80 mm)
Width: 22.68" (576.07 mm)
Depth: 10.47" (265.94 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Riser Base allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black powder coat color for an elegant and fashionable look
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of #atr#1100#
- Rack-mountable riser base enables you to organize wires and secure cables for professional installation
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | BS-BGR |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Name | Inner Base, BGR Series |
| Product Type | Riser Base |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Color Family | Other |
| Product Color | Black Powder Coat |
| Product Material | Steel |
| Height | 2" (50.80 mm) |
| Width | 22.68" (576.07 mm) |
| Depth | 10.47" (265.94 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
Middle Atlantic Inner Base, BGR Series - Rack-mountable - Black Powder Coat - Steel (BS-BGR)
MSRP:
$171.46
$171.46
$128.99
Save:
$42.47 (24.77%)
Out of stock