Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic MFR Series 16RU Mobile Furniture Floor Standing Rack - Knotted Middle Atlanticle - For A/V Equipment - 16U Rack Height (MFR-1627KM)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Application/Usage: A/V Equipment
Form Factor: Floor Standing
Color Family: Beige
Product Color: Knotted Maple
Product Material: Wood,Plexiglass,Steel
Maximum Weight Capacity: 250 lb (113398.09 g)
Height: 33.95" (862.33 mm)
Width: 22.63" (574.80 mm)
Depth: 27.37" (695.20 mm)
Rack Height: 16U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 23.19" (589.03 mm)
Assembly Required: No
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 7 Year
- Rack Cabinet offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in knotted maple color to better suit your theme and style
- Built with wood to offer great resistance to damage and deterioration
- Floor Standing form factor for your convenience and simplicity of usage
- A/V Equipment application, usage for easy accessibility with items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | MFR-1627KM |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | MFR |
| Product Model | MFR-1627KM |
| Product Name | MFR Series Rack, MFR-1627KM |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Application/Usage | A/V Equipment |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Knotted Maple |
| Product Material | Wood,Plexiglass,Steel |
| Maximum Weight Capacity | 250 lb (113398.09 g) |
| Height | 33.95" (862.33 mm) |
| Width | 22.63" (574.80 mm) |
| Depth | 27.37" (695.20 mm) |
| Rack Height | 16U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 23.19" (589.03 mm) |
| Miscellaneous | |
| Assembly Required | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 7 Year |
[/custom-specifications]