Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic MK Series Equipment Rack 19 Inch Width 14 Depth Black Powder Height Mm X MK-1945-24
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- MK Series Rack, MK-1945-24
- Hook and Loop Fasteners
- Front Cable Feed-Through Hole Plugs
- 100 x Rack Screws
- 2 x J-Bolts
Features: Cable Management,Adjustable Mounting Rails
Product Color: Black Powder Coat
Product Material: Steel
Maximum Weight Capacity: 226.80 kg
Height: 84.28" (2140.71 mm)
Width: 23.96" (608.58 mm)
Depth: 24" (609.60 mm)
Rack Height: 45U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 14" (355.60 mm)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Frame allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black powder coat color for a sophisticated and dazzling loo
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of #atr#1100#
- Cable Management feature for better items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | MK194524 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | MK |
| Product Model | MK-1945-24 |
| Product Name | MK Series Rack, MK-1945-24 |
| Product Type | Rack Frame |
| Technical Information | |
| Features | Cable Management,Adjustable Mounting Rails |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black Powder Coat |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 226.80 kg |
| Height | 84.28" (2140.71 mm) |
| Width | 23.96" (608.58 mm) |
| Depth | 24" (609.60 mm) |
| Rack Height | 45U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 14" (355.60 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]