Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic OBRK Series Rack, OBRK12 - For A/V Equipment - 12U Rack Height x 19" (482.60 mm) Rack Width x 17.41" (442.21 mm) Rack (OBRK12)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- OBRK Series Rack, OBRK12
- 10-32 Threaded Front Rackrail
- Assembly Hardware
Application/Usage: A/V Equipment
Color Family: Brown
Product Color: Oak
Product Material: Wood,Steel
Maximum Weight Capacity: 200 lb (90718.47 g)
Height: 22.63" (574.80 mm)
Width: 20.70" (525.78 mm)
Depth: 17.91" (454.91 mm)
Rack Height: 12U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 17.41" (442.21 mm)
Package Contents:
Assembly Required: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 7 Year
- Rack Cabinet offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in oak color for an elegant and fashionable look
- Built with wood for added firmness and maximum reliability
- A/V Equipment application, usage for easy accessibility with items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | OBRK12 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | OBRK |
| Product Model | OBRK12 |
| Product Name | OBRK Series Rack, OBRK12 |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Application/Usage | A/V Equipment |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Brown |
| Product Color | Oak |
| Product Material | Wood,Steel |
| Maximum Weight Capacity | 200 lb (90718.47 g) |
| Height | 22.63" (574.80 mm) |
| Width | 20.70" (525.78 mm) |
| Depth | 17.91" (454.91 mm) |
| Rack Height | 12U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 17.41" (442.21 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 7 Year |
[/custom-specifications]