Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic OSR Series Rack, OSR16 - 16U Rack Height x 19" (482.60 mm) Rack Width x 19.24" (488.70 mm) Rack Depth - Floor Standing (OSR16)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Form Factor: Floor Standing
Product Color: Oak Laminate
Product Material: Medium Density Fiberboard (MDF),Steel,Wood
Static/Stationary Weight Capacity: 90.72 kg
Height: 36.37" (923.80 mm)
Width: 20.70" (525.78 mm)
Depth: 23" (584.20 mm)
Rack Height: 16U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 19.24" (488.70 mm)
Assembly Required: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 7 Year
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in oak laminate color for an elegant and fashionable look
- Built with medium density fiberboard (mdf) to offer great resistance to damage and deterioration
- Floor Standing form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | OSR16 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | OSR |
| Product Model | OSR16 |
| Product Name | OSR Series Rack, OSR16 |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Product Color | Oak Laminate |
| Product Material | Medium Density Fiberboard (MDF),Steel,Wood |
| Static/Stationary Weight Capacity | 90.72 kg |
| Height | 36.37" (923.80 mm) |
| Width | 20.70" (525.78 mm) |
| Depth | 23" (584.20 mm) |
| Rack Height | 16U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 19.24" (488.70 mm) |
| Miscellaneous | |
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 7 Year |
[/custom-specifications]