Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic Plexi Front Door, 45 RU BGR Racks - Plexiglas, Steel - Black - 45U Rack Height - 81.72" (2075.69 mm) Height x 21.85" x (BPFD-45)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Plexiglas,Steel
Compatible Rack Height: 45U
Height: 81.72" (2075.69 mm)
Width: 21.85" (554.99 mm)
Depth: 1.41" (35.81 mm)
Compatibility: Middle Atlantic 45 RU BGR Racks
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | BPFD-45 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Model | BPFD-45 |
| Product Name | Plexi Front Door, 45 RU BGR Racks |
| Product Type | Door Panel |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plexiglas,Steel |
| Compatible Rack Height | 45U |
| Height | 81.72" (2075.69 mm) |
| Width | 21.85" (554.99 mm) |
| Depth | 1.41" (35.81 mm) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Middle Atlantic 45 RU BGR Racks |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]