Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic Rack Mounted LCD Pivot And Tilt Display Mount For 19 Inch Integration Pivot/Tilt Monitor Height Width Mm X RM-LCD-PNLK
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Application/Usage: LCD
Form Factor: Rack-mountable
Color Family: Black
Product Color: Black Powder Coat
Product Material: Steel
Maximum Weight Capacity: 12.25 kg
Height: 5.25" (133.35 mm)
Width: 19" (482.60 mm)
Depth: 8.20" (208.28 mm)
Rack Height: 3U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Mount Bracket offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in black powder coat color for a sophisticated and dazzling loo
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
- Rack-mountable form factor for added reliability and dependability
- LCD application, usage for your items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience and ease
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | RMLCDPNLK |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Model | RM-LCD-PNLK |
| Product Name | LCD Rackmount, 3 RU, Pivot/Tilt |
| Product Type | Rack Mount Bracket |
| Technical Information | |
| Application/Usage | LCD |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black Powder Coat |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 12.25 kg |
| Height | 5.25" (133.35 mm) |
| Width | 19" (482.60 mm) |
| Depth | 8.20" (208.28 mm) |
| Rack Height | 3U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]