Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic RFR Cabinet Cooler, 50 CFM, 220V - 23.60 L/s - Rack-mountable - Flat Black - IT - Flat Black - Air Cooler - 230 V AC - (IRFR-CABCOOL50)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Cooler Type: Air Cooler
Maximum Air Flow: 23.60 L/s
Application/Usage: IT
Input Voltage: 230 V AC
Form Factor: Rack-mountable
Product Color: Flat Black
Depth: 9.63" (244.60 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | IRFR-CABCOOL50 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Name | RFR Cabinet Cooler, 50 CFM, 220V |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Airflow Cooling System |
| Technical Information | |
| Cooler Type | Air Cooler |
| Maximum Air Flow | 23.60 L/s |
| Application/Usage | IT |
| Power Description | |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Color | Flat Black |
| Depth | 9.63" (244.60 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]