Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic Slim 5 Rack Cabinet - 14U Rack Height x 19" (482.60 mm) Rack Width x 20" (508 mm) Rack Depth - Floor Standing - Black (5-14-CONFIG)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 5 x Vented Rackshelf
- 2 x Space Vent panel
- 2 x Vent panel
- 15 Amp 10 Outlet Thin Power Strip
- Fine Floor Caster
- 3-1/4" Wide Vertical Lacer Strip
Features: Cable Management
Form Factor: Floor Standing
Product Color: Black
Product Material: Steel
Static/Stationary Weight Capacity: 453.59 kg
Height: 28.25" (717.55 mm)
Depth: 20" (508 mm)
Rack Height: 14U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 20" (508 mm)
Package Contents:
Assembly Required: No
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Cabinet offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in black color to better suit your theme and style
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
- Floor Standing form factor for added reliability and dependability
- Cable Management feature for maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 5-14-CONFIG |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | Slim 5 |
| Product Name | Slim 5 Rack Cabinet |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Features | Cable Management |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Static/Stationary Weight Capacity | 453.59 kg |
| Height | 28.25" (717.55 mm) |
| Depth | 20" (508 mm) |
| Rack Height | 14U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 20" (508 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]