Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic SRSR Series Slide Out Rotating Rack Rail System Wall Mounted Depth Height X SRSR-4-27
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Steel
Maximum Weight Capacity: 113.40 kg
Height: 32.75" (831.85 mm)
Width: 50.25" (1276.35 mm)
Depth: 19.25" (488.95 mm)
Rack Height: 27U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Limited Warranty: 3 Year
- Slide Out Rotating Rail System allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black color for a sophisticated and dazzling loo
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of #atr#1100#
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | SRSR427 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | SRSR |
| Product Name | SRSR Series 19" Rotating Sliding Rail System |
| Product Type | Slide Out Rotating Rail System |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 113.40 kg |
| Height | 32.75" (831.85 mm) |
| Width | 50.25" (1276.35 mm) |
| Depth | 19.25" (488.95 mm) |
| Rack Height | 27U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf3
Additional-pdf2
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]