Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic VCD Series Vertical Cable Duct Black Rack Height Management Ducts VCD-6-51-SC
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- RLA
- R4
- RL
Cable Manager Type: Cable Duct
Product Color: Black
Product Material: Steel
Rack Height: 51U
Height: 96"
Width: 12.8"
Depth: 6"
Compatibility:
Middle Atlantic Open-Frame Racks:
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | VCD651SC |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | VCD |
| Product Name | VCD Series Vertical Cable Ducts |
| Product Type | Cable Routing |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | Cable Duct |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Rack Height | 51U |
| Height | 96" |
| Width | 12.8" |
| Depth | 6" |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Middle Atlantic Open-Frame Racks:
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]