Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic Visionline AIR 24/7 Height Adjustable Console, Medium, 63 Inches Wide - 250 lb (113.40 kg) Capacity - Height - 63" mm) (LH-VLCMHS)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Table Top Width: 63" (1600.20 mm)
Table Top Depth: 39" (990.60 mm)
Height Adjustable: Yes
Minimum Height Adjustment: 26" (660.40 mm)
Maximum Height Adjustment: 47" (1193.80 mm)
Maximum Load Capacity: 250 lb (113.40 kg)
Application/Usage: Control Room
Frame Color/Finish: Black,Silver,Gray
Features: Cable Management,Ergonomic Design,Electric Adjustment,Sit-stand,Durable,Compact,Laminated
Color/Finish: White
Height: 47" (1193.80 mm)
Weight (Approximate): 253.09 lb (114800 g)
Country of Origin: United Kingdom
TAA Compliant: Yes
- A console table transforms your foyer into a welcoming and stylish space, making a lasting first impression
- Count on a load capacity of 250 lb (113.40 kg) to provide the strength and stability you need, ensuring everything stays in place
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | LH-VLCMHS |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Line | Visionline |
| Product Name | Visionline AIR 24/7 Height Adjustable Console, Medium, 63 Inches Wide |
| Product Type | Console Table |
| Product Information | |
| Table Top Width | 63" (1600.20 mm) |
| Table Top Depth | 39" (990.60 mm) |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Height Adjustment | 26" (660.40 mm) |
| Maximum Height Adjustment | 47" (1193.80 mm) |
| Maximum Load Capacity | 250 lb (113.40 kg) |
| Application/Usage | Control Room |
| Frame Color/Finish | Black,Silver,Gray |
| Features | Cable Management,Ergonomic Design,Electric Adjustment,Sit-stand,Durable,Compact,Laminated |
| Physical Characteristics | |
| Color/Finish | White |
| Height | 47" (1193.80 mm) |
| Weight (Approximate) | 253.09 lb (114800 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | United Kingdom |
| TAA Compliant | Yes |
[/custom-specifications]