Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic VWM Series 9RU Low Profile Vertical Pivoting Wall Mounted Rack - 36in Height - Putty Wrinkle Powder Coat - For Patch - (VWM-4-5-36K-PW)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Application/Usage: Patch Panel,Hub,Router,Switch
Features: Cable Management
Form Factor: Wall Mountable
Color Family: Brown
Product Color: Putty Powder Coat
Product Material: Steel
Maximum Weight Capacity: 150 lb (68038.86 g)
Height: 36" (914.40 mm)
Width: 25" (635 mm)
Depth: 12" (304.80 mm)
Rack Height: 9U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Assembly Required: No
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD Gold,ECO PASSPORT
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Cabinet allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in putty powder coat color for an elegant and fashionable look
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
- Wall Mountable form factor for your convenience and simplicity of usage
- Patch Panel application, usage for your items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience and ease
- Cable management feature gives you easier access to internal rack components reduces maintenance time and improves safety
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | VWM-4-5-36K-PW |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | VWM |
| Product Model | VWM-4-5-36K-PW |
| Product Name | VWM Series 9RU Vertical Wall Mount Rack - 12in Depth - 36in Height |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Patch Panel,Hub,Router,Switch |
| Features | Cable Management |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Brown |
| Product Color | Putty Powder Coat |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 150 lb (68038.86 g) |
| Height | 36" (914.40 mm) |
| Width | 25" (635 mm) |
| Depth | 12" (304.80 mm) |
| Rack Height | 9U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Miscellaneous | |
| Assembly Required | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold,ECO PASSPORT |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]