Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Monnit ALTA Industrial Wireless Duct Temperature Sensor - 40°F (-40°C) to 185°F (85°C) (MNS2-9-IN-TS-DT-L08)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ALTA Industrial Wireless Duct Temperature Sensor Sensor
- Mounting Hardware
- 3V Industrial Battery (Pre-Installed)
- SMA Antenna
Temperature Accuracy: -40°C to 150°C
Temperature Range: -40°F (-40°C) to 185°F (85°C)
Connectivity Technology: Wireless
Input Voltage: 3.8 V DC
Height: 2.32" (58.83 mm)
Width: 3.70" (94.01 mm)
Depth: 1.38" (35 mm)
Weight (Approximate): 141.7 g
Package Contents:
Country of Origin: United States
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Monnit Corporation |
| Manufacturer Part Number | MNS2-9-IN-TS-DT-L08 |
| Manufacturer Website Address | http://www.monnit.com |
| Brand Name | Monnit |
| Product Line | ALTA |
| Product Name | ALTA Industrial Wireless Duct Temperature Sensor |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Temperature Sensor |
| Technical Information | |
| Temperature Accuracy | -40°C to 150°C |
| Temperature Range | -40°F (-40°C) to 185°F (85°C) |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power Description | |
| Input Voltage | 3.8 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 2.32" (58.83 mm) |
| Width | 3.70" (94.01 mm) |
| Depth | 1.38" (35 mm) |
| Weight (Approximate) | 141.7 g |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | United States |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]