Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Monnit ALTA Industrial Wireless Water Rope Sensor - Water Detection (MNS2-9-IN-WS-WR)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ALTA Industrial Wireless Water Rope Sensor
- 10 Ft. Water Detection Rope
- Wireless Sensor
- Mounting Hardware
- 3V Industrial Battery (Pre-Installed)
- SMA Antenna
- Complies with Part 15 of the FCC Rules. (FCC ID: ZTL-G2SC1)
- Complies with Industry Canada standards. (IC: 9794A-G2SC1)
- 900 MHz product; FCC ID: ZTL-G2SC1 and IC: 9794A-G2SC1. 868 and 433 MHz product tested and found to comply with: EN 300 220-2 V3.1.1 (2017-02), EN 300 220-2 V3.1.1 (2017-02) and EN 60950
Connectivity Technology: Wireless
Detectable Medium: Water
Maximum Battery Life: 10 Year
Power Source: Battery
Input Voltage: 3.8 V DC
Product Material: Lead Alloy,Polyethylene
Height: 2.32" (58.83 mm)
Width: 3.70" (94.01 mm)
Depth: 1.38" (35 mm)
Weight (Approximate): 133.2 g
Application/Usage: Industrial,Server Room,Data Center,Document Retention Center,Basement,Plumbing,Storage Monitoring,Apartment,Boat Bilge
Compatibility:
Certifications & Standards:
Country of Origin: United States
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Monnit Corporation |
| Manufacturer Part Number | MNS2-9-IN-WS-WR |
| Manufacturer Website Address | http://www.monnit.com |
| Brand Name | Monnit |
| Product Line | ALTA |
| Product Name | ALTA Industrial Wireless Water Rope Sensor |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Liquid Leak Sensor |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Detectable Medium | Water |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Life | 10 Year |
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Input Voltage | 3.8 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Lead Alloy,Polyethylene |
| Height | 2.32" (58.83 mm) |
| Width | 3.70" (94.01 mm) |
| Depth | 1.38" (35 mm) |
| Weight (Approximate) | 133.2 g |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Industrial,Server Room,Data Center,Document Retention Center,Basement,Plumbing,Storage Monitoring,Apartment,Boat Bilge |
| Compatibility |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | United States |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]