Monoprice 6 Meter (20ft) 8-Channel 1/4inch TRS Male to XLR Male Snake Cable - 20 ft (6.10 m) 6.35mm/XLR Audio Cable for Audio Device - (601298)
SKU:
601298
UPC:
757901810053
MSRP:
$91.99
$91.99
$75.99
Save:
$16.00 (17.39%)
Warranty Information:
Lifetime
Condition:
New
Width:
1.23
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Cable Type: 6.35mm/XLR
Cable Characteristic: Snake Cable
Cable Length: 20 ft
Connector Type on First End: 6.35mm Audio - Male
Connector on First End Details: 8 x 6.35mm Audio - Male
Connector Type on Second End: XLR Audio - Male
Connector on Second End Details: 8 x XLR Audio - Male
Shielding: Yes
Device Supported: Audio Device
Limited Warranty: Lifetime
- Offers exceptional connection and upright compatibility with audio equipment
- Features 6.35mm/XLR cable type
- Fully compatible with audio devices
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Monoprice, Inc |
| Manufacturer Part Number | 601298 |
| Manufacturer Website Address | http://www.monoprice.com |
| Brand Name | Monoprice |
| Product Line | Pro Audio |
| Product Name | 6 Meter (20ft) 8-Channel 1/4inch TRS Male to XLR Male Snake Cable |
| Product Type | Audio Cable |
| Technical Information | |
| Cable Type | 6.35mm/XLR |
| Cable Characteristic | Snake Cable |
| Cable Length | 20 ft |
| Connector Type on First End | 6.35mm Audio - Male |
| Connector on First End Details | 8 x 6.35mm Audio - Male |
| Connector Type on Second End | XLR Audio - Male |
| Connector on Second End Details | 8 x XLR Audio - Male |
| Shielding | Yes |
| Device Supported | Audio Device |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
Monoprice 6 Meter (20ft) 8-Channel 1/4inch TRS Male to XLR Male Snake Cable - 20 ft (6.10 m) 6.35mm/XLR Audio Cable for Audio Device - (601298)
MSRP:
$91.99
$91.99
$75.99
Save:
$16.00 (17.39%)
Out of stock