Monoprice Mounting Bracket for Soundbar, Display, TV, Wall Mount, Speaker - 23" to 75" Screen Support - 33 lb (14968.55 g) Load - 75 x (39489)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Mounting Bracket
- Hardware
- Installation Instructions
Device Supported: Soundbar,Display,TV,Wall Mount,Speaker
Maximum Load Capacity: 33 lb (14968.55 g)
Minimum Screen Size Supported: 23"
Maximum Screen Size Supported: 75"
Features: Adjustable Arm,Easy to Install
Mount Function: Rotate
Product Material: Powder Coated Steel
VESA Mount Compatible: Yes
Mounting Pattern: 75 x 75,600 x 400
Height: 20.10" (510.54 mm)
Width: 1.40" (35.56 mm)
Depth: 0.40" (10.16 mm)
Package Contents:
Application/Usage: Corner,Home Theater
Limited Warranty: Lifetime
- Can withstand a maximum weight of 33 lb (14968.55 g)
- Compatible with the screen size of 75"
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Monoprice, Inc |
| Manufacturer Part Number | 39489 |
| Manufacturer Website Address | http://www.monoprice.com |
| Brand Name | Monoprice |
| Product Name | Mounting Bracket |
| Product Type | Mounting Bracket |
| Product Information | |
| Device Supported | Soundbar,Display,TV,Wall Mount,Speaker |
| Maximum Load Capacity | 33 lb (14968.55 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 23" |
| Maximum Screen Size Supported | 75" |
| Features | Adjustable Arm,Easy to Install |
| Mount Function | Rotate |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Powder Coated Steel |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 75 x 75,600 x 400 |
| Height | 20.10" (510.54 mm) |
| Width | 1.40" (35.56 mm) |
| Depth | 0.40" (10.16 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Corner,Home Theater |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
[/custom-user-manual]