Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Keyboard/Keypad Type: Keyboard
Keyboard/Keypad Connectivity Technology: Cable
Hot Keys: Rapid Access,Media Control
Backlight: Yes
Keyboard/Keypad Features: RGB Lighting,Adjustable Tilt
Pointing Device Type: Mouse
Pointing Device Connectivity Technology: Cable
Movement Detection: Optical
Movement Resolution (dpi): 6400
Total Number of Buttons: 7
Ergonomic Fit: Left-handed
Keyboard/Keypad Host Interface: USB 2.0
Pointing Device Host Interface: USB 2.0
Keyboard/Keypad Height: 1.57" (40 mm)
Keyboard/Keypad Width: 17.87" (454 mm)
Keyboard/Keypad Depth: 7.32" (186 mm)
Pointing Device Height: 1.57" (40 mm)
Pointing Device Width: 2.36" (60 mm)
Pointing Device Depth: 4.72" (120 mm)
Operating System Compatibility: Windows 10
Platform Supported: PC
Limited Warranty: 1 Year
- USB 2.0 interface enables easy connectivity
- Features optical resolution for silky prominent movement
- Offers plug and play interface PC
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | FORGEGK100C |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Brand Name | MSI |
| Product Line | FORGE |
| Product Model | GK100 |
| Product Name | FORGE GK100 Gaming Keyboard & Mouse |
| Product Type | Gaming Keyboard & Mouse |
| Keyboard/Keypad | |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Hot Keys | Rapid Access,Media Control |
| Backlight | Yes |
| Keyboard/Keypad Features | RGB Lighting,Adjustable Tilt |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 6400 |
| Total Number of Buttons | 7 |
| Ergonomic Fit | Left-handed |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB 2.0 |
| Pointing Device Host Interface | USB 2.0 |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Height | 1.57" (40 mm) |
| Keyboard/Keypad Width | 17.87" (454 mm) |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.32" (186 mm) |
| Pointing Device Height | 1.57" (40 mm) |
| Pointing Device Width | 2.36" (60 mm) |
| Pointing Device Depth | 4.72" (120 mm) |
| Miscellaneous | |
| Operating System Compatibility | Windows 10 |
| Platform Supported | PC |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]