Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
MSI MEG X870E GODLIKE Extended ATX Desktop Motherboard Socket For Ryzen 7 8 9 Processors AMD Chipset Processor Gaming X87EGODLIKE
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- MEG X870E GODLIKE Gaming Desktop Motherboard
- M.2 XPANDER-Z SLIDER GENS
- EZ Control Hub
- EZ Wi-Fi Hub
- EZ Wi-Fi Antenna
- USB Drive
- 1 to 3 ARGB Gen 2 Extension Cable
- 1 to 2 RGB Extension Cable
- ARGB Extension Cable
- 1 to 3 EZ Conn-Cable (V2)
- EZ Link Cable
- EZ Control Hub SATA Power Cable
- M.2 Expander Card FAN Control Cable
- EZ Front Panel Cable
- 4 x SATA Cables
- 2 x Thermistor Cable
- M.2 Expander Card Thermal Pads
- EZ M.2 Clips II Remover
- EZ Control Hub Screw Sets
- Cable Sticker
- Shout out Flyer
- Quick Installation Guide
- European Union Regulatory Notice
Marketing Information:
Built for unparalleled performance on the AMD X870E chipset and Ryzen 9000 processors, the MEG X870E GODLIKE equips true Wi-Fi 7, 10G Super LAN, high-speed USB4, Supplemental PCIe Power, and the revolutionary Dynamic Dashboard III. Dominate tournaments and immerse in extreme gaming with the MEG X870E GODLIKE.
Dynamic Dashboard III
A 3.99-inch full-color LCD offers real-time hardware monitoring, troubleshooting, BIOS update status, clock display, and personalization options, significantly enhancing the overall user experience.
EZ LINK
The GODLIKE-exclusive EZ Link design consolidates most of the case front panel headers, fan headers, and RGB headers into the EZ Bridge and EZ Control Hub, simplifying installation and creating a cleaner aesthetic.
M.2 XPANDER-Z SLIDER GEN5
In addition to the 5 built-in M.2 slots, the MEG X870E GODLIKE also comes with the all-new M.2 XPANDER-Z SLIDER GEN5 card, providing even more high-speed storage expansion options.
AI-powered: Yes
Chipset Manufacturer: AMD
Chipset Model: X870E
Total Processor Supported: 1
Processor Socket: Socket AM5
Processor Supported: Ryzen 7,Ryzen 8,Ryzen 9
Number of Memory Slots: 4
Memory Form Factor: DIMM,UDIMM
Maximum Memory Supported: 256 GB
Memory Speed Supported: 9000 MHz,8400 MHz,6400 MHz,5600 MHz,4800 MHz
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Controller Type: Serial ATA/600
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0,1,10
Onboard Video: CPU Dependent Video
Audio Channels: 7.1
Bluetooth: Yes
Bluetooth Standard: Bluetooth 5.4
Gigabit Ethernet: Yes
10Gigabit Ethernet: Yes
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be
Total Number of Expansion Slots: 3
Total Number of PCI Express Slots: 3
Number of PCI Express x4 Slots: 1
Number of PCI Express x16 Slots: 2
PCI Express Standard: PCI Express 4.0,PCI Express 5.0
Total Number of USB Ports: 15
S/PDIF: Yes
DisplayPort: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 2
Number of SATA Interfaces: 4
Number of M.2 Interfaces: 7
Total Number of Onboard USB Ports: 10
Number of Onboard USB 2.0 Ports: 4
Form Factor: Extended ATX
Width: 12" (304.80 mm)
Depth: 10.91" (277 mm)
Package Contents:
Limited Warranty: 3 Year
- Compatible Ryzen 7 processor lets you perform all your computational tasks at a swift pace
- DDR5 SDRAM slot for convenient installation of memory
- Supported 0 RAID levels provide data reliability and fault tolerance
- IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be wireless standard support enables a hassle-free peripheral connection
- DisplayPort transmits both audio and video signals through a common channel to deliver versatile performance
- Retrieve a significant number of PCI slots, expansion slots, and peripheral ports that have an enhanced heat dissipation capability with the Extended ATX gaming desktop motherboard
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | X87EGODLIKE |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Brand Name | MSI |
| Product Line | MEG |
| Product Model | X870E GODLIKE |
| Product Name | MEG X870E GODLIKE Gaming Desktop Motherboard |
| Product Type | Gaming Desktop Motherboard |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | X870E |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Processor Supported | Ryzen 7,Ryzen 8,Ryzen 9 |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Form Factor | DIMM,UDIMM |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| Memory Speed Supported | 9000 MHz,8400 MHz,6400 MHz,5600 MHz,4800 MHz |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0,1,10 |
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| 10Gigabit Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| Total Number of PCI Express Slots | 3 |
| Number of PCI Express x4 Slots | 1 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 2 |
| PCI Express Standard | PCI Express 4.0,PCI Express 5.0 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 15 |
| S/PDIF | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 4 |
| Number of M.2 Interfaces | 7 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 10 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 4 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Extended ATX |
| Width | 12" (304.80 mm) |
| Depth | 10.91" (277 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]