Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
MSI MPG Z890 CARBON ATX GAMING MOTHERBOARD LGA 1851 for Intel Core Ultra CPU - Core Ultra Processor Supported - 256 GB DDR5 SDRAM RAM (Z890CARBONWIFI)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- MPG Z890 CARBON WIFI Gaming Desktop Motherboard
- Quick Installation Guide
- SATA Cable
- Cable Stickers
- Wi-FI Antenna
AI-powered: Yes
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: Z890
Total Processor Supported: 1
Processor Socket: Socket LGA-1851
Processor Supported: Core Ultra
Number of Memory Slots: 4
Memory Form Factor: DIMM,UDIMM
Maximum Memory Supported: 256 GB
Memory Speed Supported: 9200 MHz,7200 MHz,6400 MHz,4800 MHz
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Controller Type: Serial ATA/600
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0,1,5,10
Onboard Video: CPU Dependent Video
Audio Channels: 7.1
Bluetooth: Yes
Bluetooth Standard: Bluetooth 5.4
Gigabit Ethernet: Yes
2.5Gigabit Ethernet: Yes
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be
Total Number of Expansion Slots: 3
Total Number of PCI Express Slots: 3
Number of PCI Express x16 Slots: 3
PCI Express Standard: PCI Express 5.0,PCI Express 4.0
Total Number of USB Ports: 11
S/PDIF: Yes
HDMI: Yes
DisplayPort: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 1
Thunderbolt: Yes
Number of Thunderbolt 4 Ports: 2
Number of SATA Interfaces: 4
Number of M.2 Interfaces: 5
Total Number of Onboard USB Ports: 9
Number of Onboard USB 2.0 Ports: 4
Form Factor: ATX
Width: 12" (304.80 mm)
Depth: 9.60" (243.84 mm)
Package Contents:
Limited Warranty: 3 Year
Additional Warranty Information:
3 Year Limited Warranty
- Compatible Core Ultra processor lets you perform all your computational tasks at a swift pace
- DDR5 SDRAM slot for convenient installation of memory
- RAID supported levels provide data reliability and fault tolerance
- IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be wireless standard support lets you connect to the internet and have instant access to social media, music, movies, and online games
- HDMI interface enables the user to experience a fantastic sound/video quality at the expense of a single cable
- DisplayPort transmits both audio and video signals through a common channel to deliver versatile performance
- Features Thunderbolt I/O that lets you move data between your devices and computers with unprecedented speed
- ATX form factor brings a significant number of PCI slots, expansion slots, and peripheral ports with an enhanced heat dissipation capability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | Z890CARBONWIFI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Brand Name | MSI |
| Product Line | MPG |
| Product Model | Z890 CARBON WIFI |
| Product Name | MPG Z890 CARBON WIFI Gaming Desktop Motherboard |
| Product Type | Gaming Desktop Motherboard |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Z890 |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA-1851 |
| Processor Supported | Core Ultra |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Form Factor | DIMM,UDIMM |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| Memory Speed Supported | 9200 MHz,7200 MHz,6400 MHz,4800 MHz |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0,1,5,10 |
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| 2.5Gigabit Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| Total Number of PCI Express Slots | 3 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 3 |
| PCI Express Standard | PCI Express 5.0,PCI Express 4.0 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 11 |
| S/PDIF | Yes |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Thunderbolt | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 4 |
| Number of M.2 Interfaces | 5 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 9 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 4 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" (304.80 mm) |
| Depth | 9.60" (243.84 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | 3 Year Limited Warranty |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
Additional-pdf3
[/custom-user-manual]