Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
MSI NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti Graphics Card 12 GB Ultra High Resolution Support PCI Express 4.0 Graphic Boost Clock Width Bit Bus GHz X G407TGXS12
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
API Supported: OpenGL 4.6,DirectX 12 Ultimate
Number of Monitors Supported: 4
Maximum Digital Display Resolution: 7680 x 4320
CUDA Cores: 7680
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Line: GeForce
Chipset Series: RTX
Chipset Model: RTX 4070 Ti
GPU Boost Clock: 2.75 GHz
Standard Memory: 12 GB
Memory Technology: GDDR6X
Bus Width: 192 bit
Host Interface: PCI Express 4.0
DisplayPort: Yes
Number of DisplayPort Outputs: 3
HDMI: Yes
Number of HDMI Outputs: 1
Power Supply Wattage: 700 W
Power Connector: 1x 16-pin
Form Factor: Plug-in Card
Cooler Type: Fan Cooler
Height: 2.01" (51 mm)
Width: 4.92" (125 mm)
Length: 12.09" (307 mm)
Weight (Approximate): 2.39 lb (1086 g)
Platform Supported: PC
- Cost-efficient NVIDIA® GeForce™ provides effective Blu-ray playback acceleration and great gaming experience
- Built-in 12 GB GDDR6X memory for a crisp and detail display
- Built-in low-power fan keeps the board cool and ensures a long-lasting usability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | G407TGXS12 |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Brand Name | MSI |
| Product Model | RTX 4070 Ti GAMING X SLIM 12G |
| Product Name | GeForce RTX 4070 Ti GAMING X SLIM 12G Graphic Card |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported | OpenGL 4.6,DirectX 12 Ultimate |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| CUDA Cores | 7680 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| Chipset Model | RTX 4070 Ti |
| GPU Boost Clock | 2.75 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 12 GB |
| Memory Technology | GDDR6X |
| Bus Width | 192 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 4.0 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Power Description | |
| Power Supply Wattage | 700 W |
| Power Connector | 1x 16-pin |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Height | 2.01" (51 mm) |
| Width | 4.92" (125 mm) |
| Length | 12.09" (307 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.39 lb (1086 g) |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]