Ortronics Clarity 6 12-Port Category 6 Mini Patch Panel on 89 D Bracket - 10 in x 2.3 in - 12 Port(s) - 12 x RJ-45 - 1U High - 6 - (PMP61289)
SKU:
PMP61289
UPC:
662875462460
MSRP:
$271.59
$271.95
$198.95
Save:
$72.64 (26.71%)
Warranty Information:
5 Year
Condition:
New
Width:
25.40
(cm)
Height:
5.84
(cm)
Depth:
4.72
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Additional-pdf1
Additional-pdf2
Twisted Pair Cable Standard: Category 6
Total Number of Ports: 12
Number of Network (RJ-45) Ports: 12
Color Family: Black
Product Color: Black
Compatible Rack Unit: 1U
Height: 2.30" (58.42 mm)
Width: 10" (254 mm)
Depth: 1.86" (47.24 mm)
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin: United States
Limited Warranty: 5 Year
- ETL verified to TIA Category 6 component spec: Ensures component performance.
- Center tuned to Clarity 6 patch cords: More transparent mated union.
- Universally wired 110 termination: Supports T568A and T568B installs.
- New IDC housing: Handles larger Category 6 conductors.
- Supplied rear cable management: Supports good cabling practice.
- High density design: Maximizes rack utilization.
- RoHS compliant: Lead free.
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | PMP61289 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Line | Clarity 6 |
| Product Name | Clarity 6 12-Port Category 6 Mini Patch Panel on 89 D Bracket - 10 in x 2.3 in |
| Product Type | Network Patch Panel |
| Technical Information | |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 12 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 12 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Height | 2.30" (58.42 mm) |
| Width | 10" (254 mm) |
| Depth | 1.86" (47.24 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]
Ortronics Clarity 6 12-Port Category 6 Mini Patch Panel on 89 D Bracket - 10 in x 2.3 in - 12 Port(s) - 12 x RJ-45 - 1U High - 6 - (PMP61289)
MSRP:
$271.59
$271.95
$198.95
Save:
$72.64 (26.71%)
Available & Ready to Ship