Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
OWC 16GB DDR4 SDRAM Memory Module - For Notebook - 16 GB (1 x 16GB) - DDR4-2400/PC4-19200 DDR4 SDRAM - 2400 MHz - CL17 - 1.20 V - - - (OWC2400DDR4S16G)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Mac mini 2018
- iMac Display 2017
Memory Size: 16 GB
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Memory Voltage: 1.20 V
Number of Modules: 1 x 16GB
Memory Speed: 2400 MHz
Memory Standard: DDR4-2400/PC4-19200
Error Checking: Non-ECC
CAS Latency: CL17
Device Supported: Notebook,Desktop PC,Server
Number of Pins: 260-pin
Form Factor: SODIMM
Compatibility: Apple Products:
- 2400 MHz of memory speed with CL17 latency skillfully manages the variety of apps and computational tasks
- 16 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- DDR4-2400/PC4-19200 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Other World Computing |
| Manufacturer Part Number | OWC2400DDR4S16G |
| Manufacturer Website Address | https://www.owc.com/ |
| Brand Name | OWC |
| Product Name | 16GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Error Checking | Non-ECC |
| CAS Latency | CL17 |
| Device Supported | Notebook,Desktop PC,Server |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 260-pin |
| Form Factor | SODIMM |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Apple Products:
|
[/custom-specifications]