OWC 18TB/45TB LTO-9 Data Cartridge for Ultrium 9 (LTO-9) Drives - LTO-9 - Rewritable - 18 TB (Native) / 45 TB (Compressed) - 3149.6 ft (FJF16659047)
SKU:
FJF16659047
MSRP:
$200.99
$200.99
$183.99
Save:
$17.00 (8.46%)
Warranty Information:
1 Year
Condition:
New
Width:
10.20
(cm)
Height:
2.20
(cm)
Depth:
10.50
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- 18TB/45TB LTO-9 Data Cartridge for Ultrium 9 (LTO-9) Drives
- Fujifilm 1 Year Limited Warranty
Tape Technology: LTO-9
Compressed Storage Capacity: 45 TB
Native Storage Capacity: 18 TB
Tape Length: 3149.6 ft (960 m)
Media Formats: Rewritable
Product Color: Green
Height: 0.87" (22 mm)
Width: 4.02" (102 mm)
Depth: 4.13" (105 mm)
Weight (Approximate): 204 lb (92532.84 g)
Package Contents:
Limited Warranty: 1 Year
- High Storage Capacity: Up to 18TB native/45TB compressed (2.5:1)
- 30-Year Archival Life
- High-Performance: a 16KB high-durability non-contact IC memory chip is built-in. This contributes to significant improvement in tape library access
- Future Compatible: LTO-9 tapes will be able to be read by and written to by LTO-10 tape drives
- Fujifilm 1 Year Limited Warranty
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Other World Computing |
| Manufacturer Part Number | FJF16659047 |
| Manufacturer Website Address | https://www.owc.com/ |
| Brand Name | OWC |
| Product Name | 18TB/45TB LTO-9 Data Cartridge for Ultrium 9 (LTO-9) Drives |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Data Cartridge |
| Technical Information | |
| Tape Technology | LTO-9 |
| Compressed Storage Capacity | 45 TB |
| Native Storage Capacity | 18 TB |
| Tape Length | 3149.6 ft (960 m) |
| Media Formats | Rewritable |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Green |
| Height | 0.87" (22 mm) |
| Width | 4.02" (102 mm) |
| Depth | 4.13" (105 mm) |
| Weight (Approximate) | 204 lb (92532.84 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
OWC 18TB/45TB LTO-9 Data Cartridge for Ultrium 9 (LTO-9) Drives - LTO-9 - Rewritable - 18 TB (Native) / 45 TB (Compressed) - 3149.6 ft (FJF16659047)
MSRP:
$200.99
$200.99
$183.99
Save:
$17.00 (8.46%)
Out of stock