OWC 2 x 4.0GB 1600MHz DDR3L SO-DIMM PC12800 204 Pin - For Notebook, Desktop PC - 8 GB (2 x 4GB) - DDR3-1600/PC3-12800 DDR3 SDRAM - MHz (OWC1600DDR3S08S)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- (Late 2012)
- (Mid 2011)
- (15-inch 2012)
- (13-inch 2012)
- (17-inch 2011)
- (17-inch Early 2011)
- (15-inch 2011)
- (15-inch Early 2011)
- (13-inch 2011)
- (13-inch Early 2011)
- (27-inch Mid 2011)
- (21.5-inch Mid 2011)
- (Mid 2011)
- (Late 2012)
Memory Size: 8 GB
Memory Technology: DDR3 SDRAM
Memory Voltage: 1.35 V
Number of Modules: 2 x 4GB
Memory Speed: 1600 MHz
Memory Standard: DDR3-1600/PC3-12800
Error Checking: Non-ECC
CAS Latency: CL11
Device Supported: Notebook,Desktop PC
Number of Pins: 204-pin
Form Factor: SODIMM
Thickness: 0.34" (8.64 mm)
Width: 4.75" (120.65 mm)
Length: 6.75" (171.45 mm)
Weight (Approximate): 1.60 oz (45.36 g)
Compatibility:
Apple Mac Mini Desktops:
Apple MacBook Pro Laptops:
Apple iMac Desktops:
Apple Mac Mini Servers:
Limited Warranty: Lifetime
- 1600 MHz of memory speed skillfully manages the variety of apps and computational tasks
- Editing high-resolution pictures, rendering 3D graphics and playing the latest games is not a big deal with SODIMM 8 GB of memory that effortlessly manages them
- DDR3 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Other World Computing |
| Manufacturer Part Number | OWC1600DDR3S08S |
| Manufacturer Website Address | https://www.owc.com/ |
| Brand Name | OWC |
| Product Name | 2 x 4.0GB 1600MHz DDR3L SO-DIMM PC12800 204 Pin |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 2 x 4GB |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Error Checking | Non-ECC |
| CAS Latency | CL11 |
| Device Supported | Notebook,Desktop PC |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 204-pin |
| Form Factor | SODIMM |
| Thickness | 0.34" (8.64 mm) |
| Width | 4.75" (120.65 mm) |
| Length | 6.75" (171.45 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz (45.36 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Apple Mac Mini Desktops:
Apple MacBook Pro Laptops:
Apple iMac Desktops:
Apple Mac Mini Servers:
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]