OWC 24GB DDR3 SDRAM Memory Module - 24 GB (3 x 8GB) - DDR3-1066/PC3-8500 DDR3 SDRAM - 1066 MHz - CL7 - 1.50 V - ECC - 240-pin - DIMM (OWC85MP3W8M24K)
SKU:
OWC85MP3W8M24K
UPC:
810145846933
MSRP:
$202.99
$202.99
$185.99
Save:
$17.00 (8.37%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
1.23
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- Mac Pro 8-Core (Mid 2010)
- Mac Pro (Mid 2010 Quad-Core)
- Mac Pro (Early 2009 8-Core)
- Mac Pro (Early 2009 Quad-Core)
- Xserve 8-Core (Early 2009)
- Xserve Quad-Core (Early 2009)
Memory Size: 24 GB
Memory Technology: DDR3 SDRAM
Memory Voltage: 1.50 V
Number of Modules: 3 x 8GB
Memory Speed: 1066 MHz
Memory Standard: DDR3-1066/PC3-8500
Error Checking: ECC
CAS Latency: CL7
Device Supported: Desktop PC,Server
Number of Pins: 240-pin
Form Factor: DIMM
Compatibility:
Apple Prodcuts:
- Up to 1066 MHz memory speed with CL7 latency to manage your routine softwares with pace and accuracy
- 24 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- 240-pin-pin DDR3-1066/PC3-8500 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Other World Computing |
| Manufacturer Part Number | OWC85MP3W8M24K |
| Manufacturer Website Address | https://www.owc.com/ |
| Brand Name | OWC |
| Product Name | 24GB DDR3 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 24 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Modules | 3 x 8GB |
| Memory Speed | 1066 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1066/PC3-8500 |
| Error Checking | ECC |
| CAS Latency | CL7 |
| Device Supported | Desktop PC,Server |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 240-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Apple Prodcuts:
|
[/custom-specifications]
OWC 24GB DDR3 SDRAM Memory Module - 24 GB (3 x 8GB) - DDR3-1066/PC3-8500 DDR3 SDRAM - 1066 MHz - CL7 - 1.50 V - ECC - 240-pin - DIMM (OWC85MP3W8M24K)
MSRP:
$202.99
$202.99
$185.99
Save:
$17.00 (8.37%)
Out of stock