Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
OWC 4 x 16.0GB PC3-14900 DDR3 Kit - For Desktop PC - 64 GB (4 x 16GB) - DDR3-1866/PC3-14900 DDR3 SDRAM - 1866 MHz - CL13 - 1.50 V - - (OWC1866D3R9M64)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Memory Size: 64 GB
Memory Technology: DDR3 SDRAM
Memory Voltage: 1.50 V
Number of Modules: 4 x 16GB
Memory Speed: 1866 MHz
Memory Standard: DDR3-1866/PC3-14900
Error Checking: ECC
Signal Processing: Registered
CAS Latency: CL13
Device Supported: Desktop PC
Number of Pins: 240-pin
Form Factor: DIMM
Compatibility: Apple MacPro Late 2013 Desktop Computer
- 1866 MHz of memory speed with Registered signal skillfully manages the variety of apps and computational tasks
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 64 GB of memory will make them run in a flash
- DDR3 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Other World Computing |
| Manufacturer Part Number | OWC1866D3R9M64 |
| Manufacturer Website Address | https://www.owc.com/ |
| Brand Name | OWC |
| Product Name | 4 x 16.0GB PC3-14900 DDR3 Kit |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Modules | 4 x 16GB |
| Memory Speed | 1866 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1866/PC3-14900 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| CAS Latency | CL13 |
| Device Supported | Desktop PC |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 240-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Apple MacPro Late 2013 Desktop Computer |
[/custom-specifications]