Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
OWC Accelsior 64 TB Solid State Drive M.2 2280 Internal PCI Express NVMe 4.0 Extreme Capacity Storage For Mac Pro And Desktop OWCSSDACL8M264M
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Accelsior 8M2 Solid State Drive
- 1 x OWC Accelsior 8M2 Getting Started QR Insert Card
- 1 x Support Manual for OWC Accelsior 8M2
- 1 x 3 Years of SoftRAID Premium Access (License located on device)
- 1 x Quick Start Guide for OWC SoftRAID (Digital)
Storage Capacity: 64 TB
Platform Supported: PC,Mac
Drive Interface: PCI Express NVMe
Drive Interface Standard: PCI Express NVMe 4.0 x16
Drive Type: Internal
Form Factor: M.2 2280
Height: 5" (127 mm)
Width: 0.87" (22 mm)
Length: 12.80" (325 mm)
Weight (Approximate): 1.78 lb (806 g)
Package Contents:
Device Supported: Mac Pro,Desktop PC
Compatibility:
Apple 2019 Mac Pro
Operating System Compatibility: macOS High Sierra 10.13,macOS Mojave 10.14,macOS Catalina 10.15,Mac OS X 11.0 Big Sur,Mac OS X 12.x Monterey,Mac OS X 13.x Ventura,Mac OS X 14.x Sonoma,macOS Sequoia 15.x,Windows 10,Windows Server 2019,Windows Server 2016,Windows Server 2022,Windows 11
Limited Warranty: 5 Year
- With 64 TB capacity you have ample space for storing millions of images, hundreds of hours of video or for music lovers, up to a million songs
- With PCI Express NVMe 4.0 x16 interface get superb reliability and high-speed data transfer
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Other World Computing |
| Manufacturer Part Number | OWCSSDACL8M264M |
| Manufacturer Website Address | https://www.owc.com/ |
| Brand Name | OWC |
| Product Line | Accelsior 8M2 |
| Product Name | Accelsior 8M2 Solid State Drive |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 64 TB |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x16 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Height | 5" (127 mm) |
| Width | 0.87" (22 mm) |
| Length | 12.80" (325 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.78 lb (806 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Device Supported | Mac Pro,Desktop PC |
| Compatibility | Apple 2019 Mac Pro |
| Operating System Compatibility | macOS High Sierra 10.13,macOS Mojave 10.14,macOS Catalina 10.15,Mac OS X 11.0 Big Sur,Mac OS X 12.x Monterey,Mac OS X 13.x Ventura,Mac OS X 14.x Sonoma,macOS Sequoia 15.x,Windows 10,Windows Server 2019,Windows Server 2016,Windows Server 2022,Windows 11 |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]