OWC Aura Pro 1 TB Custom Blade Internal NVMe Solid State Drive Compatible With Mac Mini And Gaming Consoles OWCSP4P1T1MM10K
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Aura Pro X2 Solid State Drive
- 1 x Torx T5 Driver
- 1 x Torx T6S Driver
- 1 x Nylon Pry Tool (Spudger)
- 3 x Installation Components
- 1 x Installation Guide for Mac Mini (2014)
Storage Capacity: 1 TB
Platform Supported: Mac
Endurance (TBW): 1000 TB
Maximum Sequential Read: 807 MB/s
Maximum Sequential Write: 788 MB/s
Mean Time Between Failures (MTBF): 171.1 Year
Drive Interface: PCI Express NVMe
Drive Interface Standard: PCI Express NVMe 4.0 x4
Drive Type: Internal
Form Factor: Custom Blade
Durability: Shock Resistant
Height: 0.12" (3 mm)
Width: 0.87" (22 mm)
Length: 3.50" (89 mm)
Weight (Approximate): 0.25 oz (7 g)
Package Contents:
Device Supported: Mac mini,Gaming Console
Compatibility:
Apple Mac Mini (Late 2014)
Operating System Compatibility: macOS High Sierra 10.13,Mac OS X 12.x Monterey,Mac OS X 11.x Big Sur,macOS Catalina 10.15,macOS Mojave 10.14,macOS
Country of Origin: Mexico
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 5 Year
- High performance for high demands
- Read speeds up to 802MB/s and Write speeds up to 778MB/s
- Consumes less power and runs cooler
- Designed for macOS 10.13 and beyond
- NVMe - PCIe 4.0 x4
- 5 Year OWC Limited Warranty
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Other World Computing |
| Manufacturer Part Number | OWCSP4P1T1MM10K |
| Manufacturer Website Address | https://www.owc.com/ |
| Brand Name | OWC |
| Product Line | Aura Pro X2 |
| Product Name | Aura Pro X2 Solid State Drive |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Platform Supported | Mac |
| Drive Performance | |
| Endurance (TBW) | 1000 TB |
| Maximum Sequential Read | 807 MB/s |
| Maximum Sequential Write | 788 MB/s |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 171.1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | Custom Blade |
| Durability | Shock Resistant |
| Height | 0.12" (3 mm) |
| Width | 0.87" (22 mm) |
| Length | 3.50" (89 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.25 oz (7 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Device Supported | Mac mini,Gaming Console |
| Compatibility | Apple Mac Mini (Late 2014) |
| Operating System Compatibility | macOS High Sierra 10.13,Mac OS X 12.x Monterey,Mac OS X 11.x Big Sur,macOS Catalina 10.15,macOS Mojave 10.14,macOS |
| Country of Origin | Mexico |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]