OWC Aura Pro NT 480 GB External PCI Express NVMe Solid State Drive For MacBook With Strong Performance Supported Device OWCS3DAP4NT05
SKU:
OWCS3DAP4NT05
UPC:
810586039994
MSRP:
$144.95
$132.95
Save:
$12.00 (8.28%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
3.10
(cm)
Height:
0.50
(cm)
Depth:
6.40
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Storage Capacity: 480 GB
Maximum Read Transfer Rate: 2720 MB/s
Maximum Write Transfer Rate: 2720 MB/s
Mean Time Between Failures (MTBF): 171.1 Year
Drive Interface: PCI Express NVMe
Drive Interface Standard: PCI Express NVMe 3.0
Drive Type: External
Height: 0.20" (5 mm)
Width: 1.22" (31 mm)
Depth: 2.52" (64 mm)
Weight (Approximate): 0.32 oz (9 g)
Device Supported: MacBook Pro
Compatibility:
13" MacBook Pro non-Touch Bar (2016 - 2017)
- Provides sufficient storage capacity of 480 GB for your computer
- The high-read speed of 2720 MB/s maximizes system performance and saves time while you are doing complex tasks
- With the high-write speed of 2720 MB/s, get a quick response when updating or transferring files
- With PCI Express NVMe 3.0 interface get superb reliability and high-speed data transfer
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Other World Computing |
| Manufacturer Part Number | OWCS3DAP4NT05 |
| Manufacturer Website Address | https://www.owc.com/ |
| Brand Name | OWC |
| Product Line | Aura Pro NT |
| Product Name | Aura Pro NT Solid State Drive |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 480 GB |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 2720 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 2720 MB/s |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 171.1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 3.0 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | External |
| Height | 0.20" (5 mm) |
| Width | 1.22" (31 mm) |
| Depth | 2.52" (64 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.32 oz (9 g) |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | MacBook Pro |
| Compatibility | 13" MacBook Pro non-Touch Bar (2016 - 2017) |
[/custom-specifications]
OWC Aura Pro NT 480 GB External PCI Express NVMe Solid State Drive For MacBook With Strong Performance Supported Device OWCS3DAP4NT05
MSRP:
$144.95
$132.95
Save:
$12.00 (8.28%)
Out of stock