Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
OWC Aura Pro NT Custom Blade Internal NVMe Solid State Drive 2 TB For MacBook And Gaming Air Express PCI OWCS3DAP4NT20K
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Aura Pro NT Solid State Drive
- 1 x OWC USB-C to USB-A (USB 3) Adapter Cable
- 1 x OWC Pentalobe P5 Screwdriver
- 1 x OWC Torx T5 Screwdriver
- 1 x OWC Guitar Pick / Pry Tool
- 1 x NewerTech Nylon Probe (Spudger)
- 1 x OWC 40MM Suction Cup
- 1 x Quick Start Guide for OWC Aura Pro NT Solid-State Drive
- Apple MacBook Pro (Retina, 13-inch, Mid 2017)
- Apple MacBook Pro (Retina, 13-inch, Late 2016)
Storage Capacity: 2 TB
Platform Supported: Mac
Maximum Read Transfer Rate: 2720 MB/s
Maximum Write Transfer Rate: 2720 MB/s
Mean Time Between Failures (MTBF): 171.1 Year
Drive Interface: PCI Express NVMe
Drive Interface Standard: PCI Express NVMe 3.1 x4
Drive Type: Internal
Form Factor: Custom Blade
Height: 0.10" (2.54 mm)
Width: 0.90" (22.86 mm)
Length: 1.70" (43.18 mm)
Package Contents:
Device Supported: MacBook Pro,Gaming Console,MacBook Air,Xbox,PlayStation
Compatibility:
Operating System Compatibility: macOS Mojave 10.14,macOS Catalina 10.15,Mac OS X 11.0 Big Sur,Mac OS X 12.x Monterey,Mac OS X 13.x Ventura
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 5 Year
- Store as many documents, pictures and videos as you need with 2 TB capacity
- The high-read speed of 2720 MB/s maximizes system performance and saves time while you are doing complex tasks
- With the high-write speed of 2720 MB/s, get a quick response when updating or transferring files
- With PCI Express NVMe 3.1 x4 interface get superb reliability and high-speed data transfer
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Other World Computing |
| Manufacturer Part Number | OWCS3DAP4NT20K |
| Manufacturer Website Address | https://www.owc.com/ |
| Brand Name | OWC |
| Product Line | Aura Pro NT |
| Product Name | Aura Pro NT Solid State Drive |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 2 TB |
| Platform Supported | Mac |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 2720 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 2720 MB/s |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 171.1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 3.1 x4 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | Custom Blade |
| Height | 0.10" (2.54 mm) |
| Width | 0.90" (22.86 mm) |
| Length | 1.70" (43.18 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Device Supported | MacBook Pro,Gaming Console,MacBook Air,Xbox,PlayStation |
| Compatibility |
|
| Operating System Compatibility | macOS Mojave 10.14,macOS Catalina 10.15,Mac OS X 11.0 Big Sur,Mac OS X 12.x Monterey,Mac OS X 13.x Ventura |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]