Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
OWC Express 1M2 1 TB Portable Rugged Solid State Drive - M.2 External - PCI Express NVMe (PCI Express NVMe 4.0) - Silver - MacBook Mac (OWCUS4EXP1MT01)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Express 1M2 Solid State Drive
- 1 x 0.3M (12") USB-C (40Gb/s) Cable
- 1 x Getting Started QR Insert Card
- 1 x Support Manual for OWC Express 1M2
- MacBook Pro (16-inch, Late 2023)
- MacBook Pro (14-inch, Late 2023)
- MacBook Pro (14-inch, Early 2023)
- MacBook Pro (16-inch, Early 2023)
- MacBook Pro (13-inch, Mid 2022)
- MacBook Pro (14-inch, Late 2021)
- MacBook Pro (16-inch, Late 2021)
- MacBook Pro (Touch, 13-inch, Late 2020)
- MacBook Pro (Touch, 13-inch, Mid 2020)
- MacBook Pro (Touch, 16-inch, Mid 2019)
- MacBook Pro (Touch, 13-inch, Mid 2019)
- MacBook Pro (Touch, 15-inch, Mid 2019)
- MacBook Pro (Touch, 15-inch, Late 2018)
- MacBook Pro (Touch, 13-inch, Mid 2018)
- MacBook Pro (Touch, 15-inch, Mid 2018)
- MacBook Pro (Touch, 15-inch, Mid 2017)
- MacBook Pro (Touch, 13-inch, Mid 2017)
- MacBook Pro (Retina, 13-inch, Mid 2017)
- MacBook Pro (Retina, Touch Bar, 15-inch, Late 2016)
- MacBook Pro (Retina, Touch Bar, 13-inch, Late 2016)
- MacBook Pro (Retina, 13-inch, Late 2016)
Storage Capacity: 1 TB
Platform Supported: PC,Mac
Host Interface: USB4,USB Type C
Drive Interface: PCI Express NVMe
Drive Interface Standard: PCI Express NVMe 4.0
Rugged: Yes
Color Family: Silver
Product Color: Silver
Drive Type: External
External Drive Type: Portable
Form Factor: M.2
Height: 0.91" (23 mm)
Width: 2.76" (70 mm)
Length: 5.20" (132 mm)
Weight (Approximate): 9.17 oz (260 g)
Package Contents:
Device Supported: MacBook Pro,MacBook,MacBook Air,iMac,MAC,Mac mini,Mac Pro,Smartphone,Desktop PC
Compatibility:
https://eshop.macsales.com/item/OWC/US4EXP1MT01/
Operating System Compatibility: macOS High Sierra 10.13,macOS Mojave 10.14,macOS Catalina 10.15,Mac OS X 11.x Big Sur,Mac OS X 12.x Monterey,Mac OS X 13.x Ventura,Mac OS X 14.x Sonoma,macOS Sequoia 15.x,Windows 10,Windows Server 2016,Windows 11,iPadOS 13,iPadOS 14,iPadOS 15,iPadOS 16,iPadOS 17,iPadOS 18,Android 13.x,Android 14.x,ChromeOS,Android 15.x
Limited Warranty: 3 Year
- Store as many documents, pictures and videos as you need with 1 TB capacity
- With PCI Express NVMe 4.0 interface get superb reliability and high-speed data transfer
- Small and thin USB Type C interface works with the thinnest devices
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Other World Computing |
| Manufacturer Part Number | OWCUS4EXP1MT01 |
| Manufacturer Website Address | https://www.owc.com/ |
| Brand Name | OWC |
| Product Line | Express 1M2 |
| Product Name | Express 1M2 Solid State Drive |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB4,USB Type C |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 |
| Physical Characteristics | |
| Rugged | Yes |
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Portable |
| Form Factor | M.2 |
| Height | 0.91" (23 mm) |
| Width | 2.76" (70 mm) |
| Length | 5.20" (132 mm) |
| Weight (Approximate) | 9.17 oz (260 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Device Supported | MacBook Pro,MacBook,MacBook Air,iMac,MAC,Mac mini,Mac Pro,Smartphone,Desktop PC |
| Compatibility |
https://eshop.macsales.com/item/OWC/US4EXP1MT01/ |
| Operating System Compatibility | macOS High Sierra 10.13,macOS Mojave 10.14,macOS Catalina 10.15,Mac OS X 11.x Big Sur,Mac OS X 12.x Monterey,Mac OS X 13.x Ventura,Mac OS X 14.x Sonoma,macOS Sequoia 15.x,Windows 10,Windows Server 2016,Windows 11,iPadOS 13,iPadOS 14,iPadOS 15,iPadOS 16,iPadOS 17,iPadOS 18,Android 13.x,Android 14.x,ChromeOS,Android 15.x |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
[/custom-user-manual]