Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
OWC Memory Upgrade Module - For Desktop PC, MAC, Mac Pro, Server - 96 GB (6 x 16GB) - DDR3-1333/PC3-10600 DDR3 SDRAM - 1333 MHz Memory (OWC1333D3X9M096)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Mac Pro (Mid 2012)
- Mac Pro (Mid 2010)
- Mac Pro (Early 2009)
Memory Size: 96 GB
Memory Technology: DDR3 SDRAM
Memory Voltage: 1.50 V
Number of Modules: 6 x 16GB
Memory Speed: 1333 MHz
Memory Standard: DDR3-1333/PC3-10600
Memory Rank: Dual-rank
Error Checking: ECC
Signal Processing: Registered
CAS Latency: CL9
Device Supported: Desktop PC,MAC,Mac Pro,Server
Number of Pins: 240-pin
Form Factor: DIMM
Compatibility:
Apple
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- 1333 MHz speed to execute routine softwares at a steady pace
- DIMM 96 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR3-1333/PC3-10600 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Other World Computing |
| Manufacturer Part Number | OWC1333D3X9M096 |
| Manufacturer Website Address | https://www.owc.com/ |
| Brand Name | OWC |
| Product Name | Memory Upgrade Module |
| Packaged Quantity | 6 |
| Product Type | Memory Upgrade Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 96 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Modules | 6 x 16GB |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Memory Rank | Dual-rank |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| CAS Latency | CL9 |
| Device Supported | Desktop PC,MAC,Mac Pro,Server |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 240-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Apple
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]