Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
OWC ThunderBlade External Storage Solution - 4 x SSD Supported - 4 x SSD Installed - 4 TB Total Installed SSD Capacity - RAID - 0, 1, (OWCTB3TBV4T04)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 1 x ThunderBlade External Storage Solution
- 1 x 0.7M (28") Thunderbolt Cable
- 1 x External Power Supply
- 1 x US Power Cable
- 1 x Ballistic Hard-Shell Travel Case
- 1 x Support Manual for OWC ThunderBlade
- 1 x Quick Start Guide for OWC SoftRAID (Digital)
Number of Solid State Drive Supported: 4
Number of Solid State Drive Installed: 4
Total Solid State Drive Capacity Installed: 4 TB
Solid State Drive Configuration: 4 x 1TB
Number of Total Expansion Bays: 4
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0, 1, 4, 5, 10
Drive Interface: PCI Express NVMe
Host Interface: Thunderbolt 3
Number of Thunderbolt 3 Ports: 2
Number of Power Supplies Installed: 1
Maximum Power Supply Wattage: 72 W
Height: 1.10" (27.94 mm)
Width: 4.90" (124.46 mm)
Depth: 7.60" (193.04 mm)
Form Factor: Portable
Weight (Approximate): 1.49 lb (675.85 g)
Package Contents:
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 3 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Other World Computing |
| Manufacturer Part Number | OWCTB3TBV4T04 |
| Manufacturer Website Address | https://www.owc.com/ |
| Brand Name | OWC |
| Product Line | ThunderBlade |
| Product Name | ThunderBlade External Storage Solution |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | DAS Storage System |
| Storage | |
| Number of Solid State Drive Supported | 4 |
| Number of Solid State Drive Installed | 4 |
| Total Solid State Drive Capacity Installed | 4 TB |
| Solid State Drive Configuration | 4 x 1TB |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, 4, 5, 10 |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Host Interface | Thunderbolt 3 |
| Number of Thunderbolt 3 Ports | 2 |
| Power Description | |
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Maximum Power Supply Wattage | 72 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.10" (27.94 mm) |
| Width | 4.90" (124.46 mm) |
| Depth | 7.60" (193.04 mm) |
| Form Factor | Portable |
| Weight (Approximate) | 1.49 lb (675.85 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]