Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
OWC Thunderbolt 4 10G Ethernet Adapter - Thunderbolt 4 (40Gb/s) - Over 900MB/s - 1x 10GBase-T (RJ45) - 10G/5G/2.5G/1G/100Mbps Auto - - (OWCTB4ADP10GBE)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Thunderbolt 4 10G Ethernet Adapter
- 1 x 0.3M (12") Thunderbolt 4 (USB-C) Cable
- 1 x Getting Started Insert for OWC Thunderbolt 10G Ethernet Adapter
- 1 x Support Manual for OWC Thunderbolt 4 10G Ethernet Adapter (Digital)
- 1 x Year OWC Limited Warranty
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: JHL9440
Ethernet Controller Manufacturer: Aquantia
Ethernet Controller Model: AQC113
Features: Wake on LAN (WOL),Energy Efficient,IPv4,User Datagram Protocol (UDP),TCP Segmentation Offload (TSO),Large Receive Offload (LRO),Receive Side Scaling (RSS),Jumbo Frames Support
Host Interface: Thunderbolt 4
Total Number of Ports: 1
Number of Network (RJ-45) Ports: 1
Media Type Supported: Twisted Pair
Maximum Data Transfer Rate: 10 Gbit/s
Network Technology: 10GBase-T,5GBase-T,2.5GBase-T,1000Base-T,100Base-T,100Base-TX
Color Family: Black
Product Color: Black
Form Factor: Portable
Height: 1.50" (38 mm)
Width: 3.15" (80 mm)
Weight (Approximate): 15.98 oz (453 g)
Package Contents:
Device Supported: Computer,PC,NAS Storage Device,Workstation,Notebook,Desktop,Router,Switch,Mac
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: 1 Year
- Blazing-fast
- : Over 900MB/s real-world tested transfer speed for large file transfers, video editing, and live streaming gaming sessions
- Compatible
- : Certified for use with any Thunderbolt 3/4/5 or USB4 Mac or Windows computer
- Capable
- : Up to 100-meter cable distance with Cat6a for 10G, Cat6 for 5G, and Cat5e for 2.5G
- Smart
- : Supports auto-negotiation for 10Gb/s, 5Gb/s, 2.5Gb/s, 1Gb/s and 100Mb/s Base-T Ethernet standards
- Accessible
- : Wake-on-LAN ready for remote access of home or work computer
- AVB ready
- : Perfect for use in pro audio and video applications where synchronization of data streams is critical2Energy efficient: Supports IEEE 802.3az for low computer bus power
- Cost effective
- : 2.5GBASE-T and 5GBASE-T technology (formerly NBASE-T) provides up to 500% faster performance over existing cabling
- Energy efficient
- : Supports IEEE 802.3az for low computer bus power
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Other World Computing |
| Manufacturer Part Number | OWCTB4ADP10GBE |
| Manufacturer Website Address | https://www.owc.com/ |
| Brand Name | OWC |
| Product Name | Thunderbolt 4 10G Ethernet Adapter |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | 10Gigabit Ethernet Adapter |
| Technical Information | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | JHL9440 |
| Ethernet Controller Manufacturer | Aquantia |
| Ethernet Controller Model | AQC113 |
| Features | Wake on LAN (WOL),Energy Efficient,IPv4,User Datagram Protocol (UDP),TCP Segmentation Offload (TSO),Large Receive Offload (LRO),Receive Side Scaling (RSS),Jumbo Frames Support |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Thunderbolt 4 |
| Total Number of Ports | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Maximum Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Network & Communication | |
| Network Technology | 10GBase-T,5GBase-T,2.5GBase-T,1000Base-T,100Base-T,100Base-TX |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Portable |
| Height | 1.50" (38 mm) |
| Width | 3.15" (80 mm) |
| Weight (Approximate) | 15.98 oz (453 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Device Supported | Computer,PC,NAS Storage Device,Workstation,Notebook,Desktop,Router,Switch,Mac |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]