Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
P16v G3 4.50 GHz W11P64 96.0GB 2TB G5Perf 16 - ThinkPad P16v G3, Intel® Core™ Ultra 9 285H vPro® (E-cores up to 4.50GHz, (21RS0028CA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ThinkPad P16v G3
- Lithium Ion Battery
- AC Adapter
- 1YR Premier NBD
- 1CourierCarryin
AI-powered: Yes
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core Ultra 9
Processor Generation: 2nd Gen
Processor Model: 285H
vPro Technology: Yes
Chipset Manufacturer: Intel
Standard Memory: 96 GB
System Memory Technology: DDR5 SDRAM
System Memory Speed: 6400 MHz
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 2 TB
Solid State Drive Interface: PCI Express NVMe 5.0
SSD Form Factor: M.2
Screen Size: 16"
Screen Mode: WQUXGA
Display Screen Type: OLED
Screen Resolution: 3840 x 2400
Brightness: 400 cd/m²
Color Gamut: 100% DCI-P3
Standard Refresh Rate: 60 Hz
Touchscreen: Yes
Graphics Controller Manufacturer: NVIDIA
Graphics Controller Model: RTX PRO 2000
Graphics Memory Capacity: 8 GB
Graphics Memory Accessibility: Dedicated
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11be
Wi-Fi Generation: Wi-Fi 7
Ethernet Technology: Ethernet
Bluetooth: Yes
Front Camera/Webcam: Yes
Front Camera/Webcam Resolution: 5 Megapixel
Infrared Camera: Yes
Finger Print Reader: Yes
Network (RJ-45): Yes
Operating System Platform: Windows
Operating System: Windows 11 Pro
Operating System Language: French/Canadian French/English
Operating System Architecture: 64-bit
Keyboard Localization: Canadian French
Keyboard Backlight: Yes
Number of Cells: 4-cell
Maximum Power Supply Wattage: 140 W
AC Adapter Frequency: 50 Hz,60 Hz
Included Charger Power: 140 W
Color Family: Black
Product Color: Black
Package Contents:
Charger Included: Yes
Features: Anti-reflection,Anti-smudge,Low Blue Light
Limited Warranty: 1 Year
Additional Warranty Information:
- Optimized for Copilot+ PCs, Core Ultra 9 processor supports on-device AI, adaptive performance, and advanced creative applications
- 16" display with 3840 x 2400 resolution delivers stunning clarity for movies, games, and photos, offering an immersive and captivating visual experience
- With 96 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
- The NVIDIA RTX PRO 2000 8 GB discrete graphics card delivers exceptional performance across diverse multimedia applications and user experiences for superior visual quality and efficiency
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21RS0028CA |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | ThinkPad |
| Product Series | P16v Gen 3 |
| Product Model | 21RS0028CA |
| Product Name | ThinkPad P16v G3 |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 9 |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Model | 285H |
| vPro Technology | Yes |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
| Standard Memory | 96 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 5.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 16" |
| Screen Mode | WQUXGA |
| Display Screen Type | OLED |
| Screen Resolution | 3840 x 2400 |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | RTX PRO 2000 |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | French/Canadian French/English |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | Canadian French |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 140 W |
| AC Adapter Frequency | 50 Hz,60 Hz |
| Included Charger Power | 140 W |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Charger Included | Yes |
| Features | Anti-reflection,Anti-smudge,Low Blue Light |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
|
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | NanoSaver Twin Head Nano/MS 2.0 Cable Lock from Lenovo - NanoSaver Twin Head Nano/MS 2.0 Cable Lock from Lenovo |
| SKU | 4XE1B81919 |
| Sale Price | $77.95 |
[/custom-options]