Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Panduit HD Flex Enclosure Slack Plate w/Rear 1RU, White - Enclosure Trunk Slack Plate - White - 1U Rack Height - Steel - 1 Pack (FLEX-PLATE1URW)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Cable Manager Type: Enclosure Trunk Slack Plate
Color Family: White
Product Color: White
Product Material: Steel
Rack Height: 1U
Height: 1.3" (32 mm)
Width: 17.6" (446.79 mm)
Depth: 8.9" (225.55 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 1 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | FLEX-PLATE1URW |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Brand Name | Panduit |
| Product Line | HD Flex |
| Product Name | HD Flex Enclosure Slack Plate w/Rear 1RU, White |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Cable Organizer |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | Enclosure Trunk Slack Plate |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Steel |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.3" (32 mm) |
| Width | 17.6" (446.79 mm) |
| Depth | 8.9" (225.55 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]